wipe out - онтологија

витоса повеќе

витосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Уништи, отстрани, тргне некого или нешто како непожелно.
Албански: largon, heq
Употреба: Разговорно
(се витоса) се уништи, се сотре
Албански: zhduket
Употреба: Разговорно

затре повеќе

затрат
Вид збор: Глагол, свршен
(се затре) се уништи
Албански: zhduk

истреби повеќе

истребат
Вид збор: Глагол, свршен
Сосема уништи нешто.
Албански: shkatrroj, shfaros
Употреба: Преносно значење

поистреби повеќе

Види и: истреби (св.)
поистребат
Вид збор: Глагол, свршен
уништи
Албански: shfaros, zhduk