winegrowing - онтологија

винороден повеќе

винородниот
Вид збор: Придавка
Крај, регион богат со лоза и во кој се произведува многу вино; лозарски крај, регион.
Употреба: Земјоделство

лозарство повеќе

мн. лозарства
Вид збор: Именка, среден род
Земјоделска гранка што се занимава со одгледување винова лоза.
Албански: vreshtari
Употреба: Земјоделство