wine tax - онтологија

винарина повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Данок или такса за вино што во времето на Турското Царство се плаќал за произведеното вино, а се плаќал со вино.
Албански: taksë vere
Употреба: Економија , Историја