windpipe - онтологија

дишник повеќе

Види и: душник (м.)
мн. дишници
Вид збор: Именка, машки род
душник
Албански: gabzher
Употреба: Анатомија

душалник повеќе

Види и: душник (м.)
мн. душалници
Вид збор: Именка, машки род
душник
Албански: gabzher
Употреба: Анатомија , Разговорно

душник повеќе

мн. душници
Вид збор: Именка, машки род
Дел од органите за дишење во форма на рскавична цевка која започнува од гркланот и продолжува до белите дробови.
Албански: gabzher
Употреба: Анатомија