whitewash - онтологија

белоса повеќе

белосаат
Вид збор: Глагол, свршен
вароса

вароса повеќе

варосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обои, обели со вар.

варосување повеќе

мн. варосувања
Вид збор: Именка, среден род
Белење со вар.

довароса повеќе

Види и: вароса (св.)
доваросаат
Вид збор: Глагол, свршен
Вароса до крај, заврши со варосувањето.

завароса повеќе

заваросаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да варосува.

кречи повеќе

кречат
Вид збор: Глагол, несвршен
варосува
Употреба: Дијалектен збор

обели повеќе

обелат
Вид збор: Глагол, свршен
Вароса, премачка со нешто бело.
Албански: zbardh

побели повеќе

побелат
Вид збор: Глагол, свршен
вароса
Албански: zbradh, lyej me gëlqere