west - онтологија

запад повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Една од четирите страни на светот на која заоѓа сонцето.
Албански: perëndim
Употреба: Географија
Земјите од Западна Европа и САД како политички, економски и културен поим - Запад.
Албански: Perëndim
Употреба: Географија , Преносно значење

западен повеќе

западниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на запад.
Албански: perëndimor
Употреба: Географија
Што се однесува на Запад.
Албански: i Perëndimit