weave - онтологија

плетка повеќе

мн. плетки
Вид збор: Именка, женски род
Начин на кој се плете чорап, џемпер и др.
Албански: thurrje
Примери:
Види што убава плетка!

ткаење повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Производот на ткаењето.
Албански: endje, pëlhurë