watch - онтологија

бдение повеќе

мн. бденија
Вид збор: Именка, среден род
Чување на покојник ноќе.
Албански: ruajtje e të ndjerit natën
бдеење
Албански: sogjoj

око повеќе

мн. очи
Вид збор: Именка, среден род
надзор, надгледување
Албански: mbikëqyr

саат повеќе

мн. саати
Вид збор: Именка, машки род
часовник
Албански: orë
Употреба: Разговорно

сат повеќе

Види и: саат (м.)
мн. сатови
Вид збор: Именка, машки род
саат
Употреба: Дијалектен збор