waste - онтологија

изгуби повеќе

Види и: губи (несв.)
изгубат
Вид збор: Глагол, свршен
Потроши време бесполезно.
Албански: humbas

крчми повеќе

крчмат
Вид збор: Глагол, несвршен
Троши неразумно, без потреба, лесно растура што било cпечалено.
Албански: harxhon pa nevojë
Употреба: Преносно значење

плиска повеќе

плискаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се плиска) се троши
Албански: shpenzoj
Употреба: Поетски збор , Преносно значење

потроши повеќе

потрошат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине време занимавајќи се со нешто.
Албански: harxhoj kot

слупи повеќе

слупат
Вид збор: Глагол, свршен
Потроши попусто.
Албански: harxhoj kot
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги слупи брзо парите.