washbasin - онтологија

водник повеќе

мн. водници
Вид збор: Именка, машки род
Место за миење.
Албански: lavaman
Употреба: Дијалектен збор

лавабо повеќе

мн. лавабоа
Вид збор: Именка, среден род
мијалник
Француски: lavabo

мивалка повеќе

мн. мивалки
Вид збор: Именка, женски род
мивка

мијалник повеќе

мн. мијалници
Вид збор: Именка, машки род
Елемент од опрема во бања под чешмата што служи за миење раце, лице или во кујна за миење садови.