walker - онтологија

рашетувач повеќе

мн. рашетувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што шета, што е на прошетка.

шетач повеќе

мн. шетачи
Вид збор: Именка, машки род
Оној што шета, што е на прошетка.

шетачка повеќе

мн. шетачки
Вид збор: Именка, женски род
Жена што шета.
Албански: shetitëse