waggon - онтологија

вагон повеќе

мн. вагони
Вид збор: Именка, машки род
железничка кола
Албански: vagon
Употреба: Транспорт
Мерка, количество стоки што можат да се натоварат во еден вагон.
Албански: vagon

кола повеќе

мн. коли
Вид збор: Именка, женски род
шинско возило, вагон
Албански: vagon