voltage - онтологија

волтажа повеќе

Види и: волт (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
напон
Употреба: Физика

напон повеќе

мн. напони
Вид збор: Именка, машки род
Разлика на електричниот потенцијал меѓу две точки на еден електричен спроводник во електричното коло или во електричното поле.
Албански: tension, voltazh
Употреба: Технологија