virgin mary - онтологија

богородица повеќе

мн. богородици
Вид збор: Именка, женски род
Мајката на Исус Христос, мајка божја.
Албански: Shën Maria
Употреба: Црковен термин

владичица повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Богородица
Албански: Shën Maria
Употреба: Црковен термин

девица повеќе

мн. девици
Вид збор: Именка, женски род
Богородица (некогаш и како додаток покрај името).
Албански: Maria virgjër
Употреба: Црковен термин