vintner - онтологија

винар повеќе

мн. винари
Вид збор: Именка, машки род
Производител или трговец на вино.
Употреба: Економија

винарка повеќе

Види и: винар (м.)
мн. винарки
Вид збор: Именка, женски род
жена винар
Албански: gruaja e verëshitësit
Употреба: Економија