vibrate - онтологија

вибрира повеќе

вибрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Трепери, се наоѓа во состојба на треперење.

завибрира повеќе

Види и: вибрира (св. и несв.)
завибрираат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да вибрира.
Албански: dridhë, vibroj
Употреба: Физика

пее повеќе

пеат
Вид збор: Глагол, несвршен
Полн е со радост, трепет, воодушевување.
Албански: këndon, gëzohet
Употреба: Преносно значење

подигрува повеќе

Види и: подигра (св.)
подигруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
За дел од телото, трепери, се движи неволно.
Албански: dridh