vegetarian - онтологија

вегетаријанец повеќе

мн. вегетаријанци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се храни само со растително храна, што не јаде месо.
Албански: vegjetarian
Употреба: Гастрономија
Приврзаник на вегетаријанство.
Албански: vegjetarian

вегетаријански повеќе

вегетаријанскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на вегетаријанец и на вегетаријанство.