vandalism - онтологија

вандализам повеќе

мн. вандализми
Вид збор: Именка, машки род
Уривање и разорување особено на културно-уметнички споменици.

вандалство повеќе

мн. вандалства
Вид збор: Именка, среден род
вандализам

вандалштина повеќе

мн. вандалштини
Вид збор: Именка, женски род
вандализам

дивјаштво повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Првиот стадиум во развојот на општеството.
Албански: egërsi, shtazëri
Особина или состојба на тој што е дивјак, див; постапка на тој што е див, што се однесува како див.
Албански: egërsi, shtazëri
Употреба: Преносно значење