vagina - онтологија

вагина повеќе

мн
Вид збор: Именка, женски род
Канал што води од надворешниот дел на женскиот полов орган до матката.
Латински: vagina Албански: vaginë
Употреба: Анатомија , Медицина

пичка повеќе

мн. пички
Вид збор: Именка, женски род
Женски полов орган.
Албански: vaginë, pidh
Употреба: Вулгарно

путка повеќе

мн. путки
Вид збор: Именка, женски род
женски полов орган

шутка повеќе

мн. шутки
Вид збор: Именка, женски род
(вулгаризам) Женски полов орган.
Албански: vaginë
Употреба: Груб збор , Преносно значење