unrest - онтологија

безредие повеќе

мн. безредија
Вид збор: Именка, среден род
Отсуство на ред и поредок, несредена состојба.

далга повеќе

мн. далги
Вид збор: Именка, женски род
немир, возбуда
Албански: shqetsim
Употреба: Дијалектен збор , Преносно значење

забуна повеќе

мн. забуни
Вид збор: Именка, женски род
немир, неспокојство
Албански: shqetsim

превирање повеќе

Види и: превира (св.)
мн. превирања
Вид збор: Именка, среден род
превира