unpack - онтологија

отпакува повеќе

отпакуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Извади од пакет.

распакува повеќе

Види и: пакува (несв.)
распакуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Извади содржина на пакет, куфер и сл.
Албански: shpaketoj
Примери:
Ги распакуваа сандаците.
(се распакува) Распакува свои предмети.
Албански: shpaketoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Еве, дури сега се распакувавме.

распакување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(се) распакува