udder - онтологија

боска повеќе

мн. боски
Вид збор: Именка, женски род
Цицка од вимето кај крава.
Албански: sisë
Употреба: Зоологија

виме повеќе

мн. вимиња
Вид збор: Именка, среден род
Млечен жлездест орган кај некои домашни животни (крава, овца, коза).