turqoise - онтологија

тиркиз повеќе

мн. тиркизи
Вид збор: Именка, машки род
Полускапоцен камен со синозелена боја.
Француски: turquoise Албански: bruz
Употреба: Геологија
синозеленкаста боја
Француски: turquoise Албански: bruz, tirkiz