tub - онтологија

када повеќе

мн. кади
Вид збор: Именка, женски род
Поголем, обично емајлиран, сад за капење.
Албански: vaskë

текне повеќе

Вид збор: Именка, среден род
корито
Турски: tekne Албански: vaskë
Употреба: Архаизам