tripod - онтологија

сталка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
статив

статив повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Ногалки за поставување на различни инструменти.

триножник повеќе

мн. триножници
Вид збор: Именка, машки род
Направа со три ногалки за ставање фотоапарат, слики и сл.
Албански: trekëmbësh