trifle - онтологија

боранија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
мали, безначајни луѓе
Албански: borani, çikërrimë
Употреба: Преносно значење

дрангулија повеќе

мн. дрангулии
Вид збор: Именка, женски род
(обично во мн.) Ситница без голема вредност (украсни предмети, бижутерија).
Употреба: Разговорно

дребнулија повеќе

мн. дребнулии
Вид збор: Именка, женски род
ситни, малечки предмети

дребулија повеќе

Види и: дребнулија (ж.)
мн. дребулии
Вид збор: Именка, женски род
дребнулија

играчка повеќе

мн. играчки
Вид збор: Именка, женски род
дребнулии
Албански: gjë e vogël

матракука повеќе

мн. матракуки
Вид збор: Именка, женски род
Дребулија, ситница за која не се знае за што служи.
Употреба: Дијалектен збор

ситница повеќе

мн. ситници
Вид збор: Именка, женски род
Нешто мало по големина.
Албански: imtësirë
Примери:
На масата имаше и некои убави ситници.

ситнотија повеќе

Види и: ситен (прид.)
мн. ситнотии
Вид збор: Именка, женски род
ситност, дребникавост
Албански: imtësirë
ситнеж, ситнина, ситница, ситнурија
Албански: imtësirë

џиџи-миџи повеќе

Вид збор: Именка, множина
Ситни предмети, дреболии, евтин накит и сл.
Употреба: Разговорно