trick - онтологија

домами повеќе

Види и: мами (несв.)
домамат
Вид збор: Глагол, свршен
(се домами) Со мамење се согласи да дојде.
Албански: afroj me ngallim, me mashtrim

слизне повеќе

слизнат
Вид збор: Глагол, свршен
изигра, измами
Албански: mashtrim
Употреба: Преносно значење

трик повеќе

мн. трикови
Вид збор: Именка, машки род
Лукавство, мудроштина, вешт потфат, досетка, вешта измама, маневар.

цака повеќе

мн. цаки
Вид збор: Именка, женски род
Научена или интуитивна вештина.

штос повеќе

мн. штосови
Вид збор: Именка, машки род
финта, трик
Германски: Stoss
Употреба: Разговорно