tree - онтологија

дрво повеќе

мн. дрва
Вид збор: Именка, среден род
Повеќегодишно растение со корен, стебло и гранки.
Албански: dru
Употреба: Ботаника

дрвце повеќе

Види и: дрво (ср.)
мн. дрвца
Вид збор: Именка, среден род
Младо, ниско дрво.
Албански: dru, pemë
Употреба: Ботаника , Деминутив