traveller - онтологија

друмник повеќе

Види и: патник (м.)
мн. друмници
Вид збор: Именка, машки род
патник

патник повеќе

мн. патници
Вид збор: Именка, машки род
Патници во воз, на брод итн.
Албански: udhëtar
Употреба: Туризам
Примери:
(разг.) Трговски патник.

патница повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Женски патник.
Албански: udhëtare

пилигрим повеќе

мн. пилигрими
Вид збор: Именка, машки род
патник, друмник
Албански: udhëtar
Употреба: Преносно значење