travel - онтологија

исшета повеќе

исшетаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се исшета) Се прошета.
Албански: udhëtoj, shetis

оди повеќе

одат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се пренесува од едно место на друго со превозно средство (за луѓе - патува, се вози).
Албански: udhëtoj

пат повеќе

мн. патишта
Вид збор: Именка, машки род
патување
Албански: udhëtim

патен повеќе

патна
Вид збор: Придавка
Што се однесува на пат.
Примери:
Патна сметка.

патува повеќе

патуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Пеш или со превозно средство.
Албански: udhëtoj
(разг) Пат патува.
Албански: udhëtoj, rrugëtoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно

плетка повеќе

плеткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се плетка) се шета, патува
Албански: udhëtoj

плови повеќе

пловат
Вид збор: Глагол, несвршен
За човек - патува со лаѓа, брод.
Албански: lundron, udhëton

пропатува повеќе

пропатуваат
Вид збор: Глагол, свршен
При патување помине низ некое место, земја.

прошета повеќе

Види и: шета (несв.)
прошетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине низ места, градови, држави и сл.
Албански: shëtis, udhëtoj

тегли повеќе

теглат
Вид збор: Глагол, несвршен
тргнува, поаѓа, патува
Албански: nisem
Употреба: Дијалектен збор

шета повеќе

шетаат
Вид збор: Глагол, несвршен
оди, обиколува
Албански: udhëtoj, ecë