traumatize - онтологија

трауматизира повеќе

Види и: траума (ж.)
трауматизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Тешко повредува, доведува до траума,
Албански: traumatizoj
Употреба: Медицина
(се трауматизира) Тешко се повредува.
Албански: traumatizohem
Употреба: Медицина