trample - онтологија

затапка повеќе

затапкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да тапка.
Албански: shkel, shtyp

изгази повеќе

Види и: гази (несв.)
изгазат
Вид збор: Глагол, свршен
Стапне, згази сѐ со ред, целосно.
Албански: shkel

поизгази повеќе

Види и: изгази (св.)
поизгазат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгази малку повеќе.