toy - онтологија

играче повеќе

мн. играчиња
Вид збор: Именка, среден род
играчка

играчка повеќе

мн. играчки
Вид збор: Именка, женски род
Предмет што им служи на децата за играње, за забава.
Албански: lodër
Работа што лесно може да се изврши, што не претставува тешкотија.
Албански: lodër
Употреба: Преносно значење