tone - онтологија

звук повеќе

мн. звуци
Вид збор: Именка, машки род
Тон со определена висина и боја што ја произведуваат музичките инструменти.
Албански: ton, tonalitet
Употреба: Музика и танц

тон повеќе

мн. тонови
Вид збор: Именка, машки род
Музички звук со определена височина.
Албански: tingull
Употреба: Музика и танц