toil - онтологија

кулук повеќе

мн. кулуци
Вид збор: Именка, машки род
Многу напорна, тешка работа.
Албански: punë e rëndë
Употреба: Преносно значење

плеткање повеќе

мн. плеткања
Вид збор: Именка, среден род
животарење
Албански: rraskapitje, jetoj rënd
Употреба: Преносно значење

пот повеќе

(едн.) потта
Вид збор: Именка, женски род
Труд, напорна работа.
Албански: djersë, punë
Употреба: Преносно значење

тлака повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Кулук, тешка и мачна работа под принуда.
Албански: punë e rëndë