tie up - онтологија

поврзе повеќе

поврзе
Вид збор: Глагол, свршен
Установи врска меѓу одделни појави, доведе во врска едно со друго.
Албански: lidh
Употреба: Преносно значење

постегне повеќе

Види и: стегне (св.)
постегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стегне малку, или уште малку, посилно.
Албански: shtrëngohem pak

шнира повеќе

шнираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Врзува, стегнува со врвца.
Германски: schnüren