ticket office - онтологија

билетарница повеќе

мн. билетарници
Вид збор: Именка, женски род
Место каде што се продаваат билети.

благајна повеќе

мн. благајни
Вид збор: Именка, женски род
Просторија со отвор или прозорец каде што се продаваат влезници, билети.
Албански: sportel, kasë
Употреба: Економија