thorn - онтологија

боцка повеќе

мн. боцки
Вид збор: Именка, женски род
Тврд шилест израсток кај некои билки и животни.
Албански: ferrë

глогов повеќе

Види и: глог (м.)
глоговиот
Вид збор: Придавка
Што потекнува од глог, што му припаѓа на глог.
Албански: murrizi
Употреба: Ботаника

драка повеќе

мн. драки
Вид збор: Именка, женски род
Вид бодликава грмушка со жолти цветови во вид на грозд и дрвенести плодови во вид на диск.
Латински: Paliurus aculeatus Албански: ferrë
Употреба: Ботаника
Секое растение со боцки.
Албански: ferrë
Употреба: Ботаника , Разговорно

трн повеќе

(зб. мн.) трње
Вид збор: Именка, машки род
Растение покриено со трн.
Латински: Paliurus aculeatus Албански: ferrë
Употреба: Ботаника
Боцка, бодлив израсток по стеблата или лисјата на некои растснија.
Албански: ferrë
Употреба: Разговорно

трнче повеќе

Види и: трн (м.)
мн. трнчиња
Вид збор: Именка, среден род
Боцка, бодлив израсток по стеблата или лисјата на некои растенија.
Албански: ferrëz
Употреба: Ботаника
Примери:
Му влезе трнче во прстот.