terrify - онтологија

вангелоса повеќе

(се) вангелосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се исплаши, го фати ужас.

престраши повеќе

престрашат
Вид збор: Глагол, свршен
Многу исплаши.
Албански: tmerroj, frikësoj tepër

ужасне повеќе

Види и: ужаси (св.)
ужаснат
Вид збор: Глагол, свршен
ужаси
Употреба: Деминутив