terrified - онтологија

испреплашеност повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на тој што е испреплашен.

престрашен повеќе

Види и: престраши (св.)
престрашени
Вид збор: Придавка
Многу исплашен.

ужасен повеќе

ужасни
Вид збор: Придавка
Опфатен од ужас.
Албански: i tmerrshëm, i llahtarshëm

ужасено повеќе

Вид збор: Прилог
Опфатен од ужас.