tendon - онтологија

жила повеќе

мн. жили
Вид збор: Именка, женски род
Тетива од говедо од која се правеле камшици - говедска жила.
Албански: pjezë

тетива повеќе

мн. тетиви
Вид збор: Именка, женски род
Краен дел на мускулот.
Латински: tendo Албански: pjezë, dell
Употреба: Анатомија
Примери:
Секоја тетива поминува во оформен мускулен дел, глава.