telegrapher - онтологија

телеграфист повеќе

мн. телеграфисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што работи на телеграф.

телеграфистка повеќе

Види и: телеграфист (м.)
мн. телеграфистки
Вид збор: Именка, женски род
жена телеграфист