task - онтологија

задача повеќе

мн. задачи
Вид збор: Именка, женски род
Определена работа што треба да се исполни, да се изврши.
Албански: detyrë

работа повеќе

мн. работи
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што е веќе извршено или допрва треба да се изврши.
Албански: punë