tangle - онтологија

мрси повеќе

мрсат
Вид збор: Глагол, несвршен
Преместува, расипувајќи го редот.
Албански: koklavit

плете повеќе

плетат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се плете) се врзува
Албански: thuret, ngatërrohet
(се плете) се плетка
Албански: lidhet, koklavitet
Употреба: Преносно значење

тутка повеќе

мн. тутки
Вид збор: Именка, женски род
Конци, крпи, хартии - собрани, изгмечени, стуткани, стуткани во клопче.