tan - онтологија

наштави повеќе

наштават
Вид збор: Глагол, свршен
Штави кожа во големо количество.
Албански: regj shumë

оцрни повеќе

оцрнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане црн.
Албански: nxij

поцрни повеќе

поцрнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане црн; потемни, поцрни од сонце.
Албански: nxihet

штави повеќе

штават
Вид збор: Глагол, свршен
Обработи кожа со штава.
Албански: regj lëkurë

штавоса повеќе

Види и: штави (св.)
штавосаат
Вид збор: Глагол, свршен
штави

штавосува повеќе

Види и: штавува (несв.)
штавосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
штавува

штавува повеќе

Види и: штави (св.)
штавуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
штави
Албански: regj lëkurën