tale - онтологија

кажувачка повеќе

мн. кажувачки
Вид збор: Именка, женски род
кажување
Употреба: Разговорно

приказна повеќе

мн. приказни
Вид збор: Именка, женски род
Краток расказ за историски или измислени личности или настани што се пренесува од колено на колено.
Албански: tregim

сказ повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Поетски за сказна.
Употреба: Поетски збор

сказна повеќе

мн. сказни
Вид збор: Именка, женски род
Приказна што влегла во предание.
Примери:
Мајстори, чујте за син ми сказна.