take down - онтологија

засимина повеќе

засиминаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да симина / симнува нешто.
Албански: fillon të zbres

симне повеќе

симнат
Вид збор: Глагол, свршен
Премести нешто од повисоко на пониско.
Албански: marrë posht
Сметне некого или нешто од превозно средство или добиче.
Албански: hedh

собесува повеќе

Види и: собеси (св.)
собесуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
собеси

урне повеќе

урнат
Вид збор: Глагол, свршен
симне, падне
Албански: zbres