tailoring - онтологија

раскројување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(се) раскројува

терзилак повеќе

терзилакот
Вид збор: Именка, машки род
Терзиска, шијачка, кројачка работа.
Турски: terzilik
Употреба: Архаизам
Примери:
Работи терзилак.

шнајдерство повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Занимавање со шиење.
Употреба: Разговорно