symphony - онтологија

симфонија повеќе

мн. симфонии
Вид збор: Именка, женски род
Големо музичко дело за оркестар што се состои обично од 3-4 дела.
Албански: simfoni
Употреба: Музика и танц
Примери:
Патетичната симфонија од Чајковски.
Хармонично слевање на множество разнообразни звуци, тонови и сл.
Албански: simfoni
Употреба: Преносно значење
Примери:
Само реката си ја свиреше својата симфонија.