swindle - онтологија

измота повеќе

Види и: мота (несв.)
измотаат
Вид збор: Глагол, свршен
Лаже, мами некого.
Албански: gënjej, mashtroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно

мати повеќе

матат
Вид збор: Глагол, несвршен
лаже, мами
Албански: mashtroj
Употреба: Преносно значење

матоса повеќе

матосаат
Вид збор: Глагол, свршен
излаже, измами
Употреба: Разговорно

насамари повеќе

насамарат
Вид збор: Глагол, свршен
Измами, излаже, изигра некого.
Албански: mashtroj
Употреба: Преносно значење
(се насамари) се измами, се излаже
Албански: mashtrohem, gaboj

насапуни повеќе

насапунат
Вид збор: Глагол, свршен
излаже, изигра
Албански: mashtroj, dredhoj
Употреба: Нестандарден збор , Преносно значење